You are currently viewing Już w tym roku zabraknie węgle na zimę. Znamy konkretne liczby.

Już w tym roku zabraknie węgle na zimę. Znamy konkretne liczby.

Coraz większe problemy z dostępnością węgla. W 2022 i 2023 roku czeka nas bardzo trudny sezon grzewczy. Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla szacuje, że do końca 2022 roku zabraknie w Polsce od. 4 do 6 mln ton węgla, przy czym około 2,5 mln ton wyniesie niedobór w sektorze opałowym. To skutek embarga nałożonego na węgiel z Rosji. Sytuacji nie ratuje węgiel z importu, ze względu na niższą kaloryczność i gorszą jakość.

Brakuje węgla w Polsce. Nie będzie węgla na zimę?

Polacy dosłownie walczą o węgiel na zimę. Sytuacja staje się bardzo trudna. Przed kopalniami ustawiają się kolejki po węgiel, na składach brakuje surowca. W takich okolicznościach nawet dodatek węglowy nie rozwiąże problemu, bo węgla po prostu brakuje.

Taki jest skutek embarga nałożonego na węgiel z Rosji, który to przed wybuchem wojny na Ukrainie, stanowił aż 80 proc. importowanego surowca.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla już szacuje, że do końca tego roku zabraknie nam ok. 4 do 6 mln ton węgla, przy czym ok. 2,5 mln ton wyniesie niedobór w sektorze opałowym.

Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że rządzący szykują się na naprawdę trudną zimę. Przykładem na to jest nowelizacja ustawy oświatowej, zgodnie z którą dyrektorzy szkół i przedszkoli będą mogli przenieść naukę na system zdalny, gdy placówka będzie borykała się z trudnościami z ogrzewaniem, czyli gdy nie będzie czym palić w szkolnym piecu i w szkole będzie za zimno.

ile zabraknie w polsce węgla

Dodaj komentarz