Rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami dla korzystających z ciepła systemowego – poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, jeśli będą wymagać zmian ustawowych, to we wrześniu powinny trafić do Sejmu.
„Przewidujemy rozwiązania dotyczące ogrzewania i systemów grzewczych, jeżeli chodzi o tzw. ogrzewanie systemowe. Tutaj pracujemy nad rozwiązaniami w tym obszarze” – oświadczył Müller na konferencji prasowej. „Myślę, że będą przedstawione na pierwszym czy drugim posiedzeniu jesiennym (Sejmu – PAP), jeśli będą wymagały zmian ustawowych” – dodał.
Pytany, dlaczego jedynie gospodarstwa domowe ogrzewające się węglem otrzymają dodatek w gotówce na zakup paliwa, stwierdził, że pomoc rządu przejawia się albo w dodatku węglowym, albo w obniżaniu podatków, m.in. na takie nośniki energii jak gaz czy prąd.
„Obniżamy cenę albo blokujemy jej wzrost na dwa sposoby. Albo przez dopłaty, jak to odbywa się w dodatku węglowym, albo przez obniżanie podatków. Przez obniżanie podatków powodujemy, że obniża się wysokość, którą płacą Polacy” – podkreślił rzecznik.
Wskazał np. obniżenie VAT na gaz ziemny z 23 do 0 proc., a na energię elektryczną z 23 do 5 proc.
Natomiast jeśli chodzi o dopłaty węglowe, to kierujemy tą pomoc do tych osób, które ogrzewają się tym rodzajem paliwa” – dodał.
Obniżenie wysokości rachunku za gaz to nie tylko spadek VAT, ale poprzez tzw. taryfy indywidualne. Państwo dopłaca do tego, aby gaz był tańszy dla odbiorcy końcowego” – wyjaśnił Müller, dodając, że „to wszystko powoduje, że Polacy płacą na rachunkach mniej.
Jak obecnie kształtują się Twoje rachunki w porównaniu do zeszłego roku? Czy rzeczywiście płacisz mniej? Podziel się swoją opinią w komentarzu.