You are currently viewing RZĄD W CZERWCU: „obecnie odradzamy kupowanie węgla, dojdzie do obniżek cen”. PGG W SIERPNIU: ceny +40%

RZĄD W CZERWCU: „obecnie odradzamy kupowanie węgla, dojdzie do obniżek cen”. PGG W SIERPNIU: ceny +40%

Rynkowe ceny węgla biją kolejne rekordy. Ekogroszek importowany sięga już prawie 5000 złotych. Alternatywą (a czasem jedynym możliwym wyjściem) są państwowe spółki, które prowadzą bezpośrednią sprzedaż przez swoje sklepy internetowe.

8 czerwca 2022 roku, rzecznik rządu Piotr Muller, został zapytany przez TVN24 o powody rosnących cen węgla.

Natomiast co mogę w tej chwili doradzić osobom, które chcą zaopatrzyć się na zimę (w węgiel — PAP) — bo nie mówię o bieżących potrzebach, ale na zimę — to, żeby teraz nie kupowały tego węgla, w tej chwili dokładnie, bo zaraz przez politykę spółek Skarbu Państwa dojdzie do obniżenia ceny węgla, ponieważ chcemy bezpośrednio dystrybuować, pominąć pośredników. A pośrednicy w tej chwili na marżach robią po kilka, kilkaset złotych co najmniej na tonie

My skracamy łańcuchy dostaw węgla poprzez spółki Skarbu Państwa; on będzie wiele tańszy niż w tej chwili” — dodał. „Więc odradzam kupowanie w tej chwili węgla, jeżeli ktoś w tej chwili nie musi nim ogrzewać” — zaznaczył.

Rzeczywistość okazała się zupełnie inna…

Drastyczne podwyżki ceny węgla w sklepie internetowym PGG

Polska Grupa Górnicza od 16 sierpnia podniosła ceny sprzedaży poszczególnych sortymentów węgla opałowego we wszystkich kopalniach.

PGG podała, że konieczność podwyżki cen węgla dla gospodarstw domowych wymuszona została drastycznym wzrostem kosztów produkcji od początku 2022 r.

Obecnie np. tona ekogroszku Karlik (luzem) kosztuje 1220 zł; taka sama jest cena ekogroszku Pieklorz oraz Retopal. Cena ekogroszku w workach wzrosła do 1420 zł za tonę. Z kolei ceny kostki i orzecha wynoszą 1180zł.

Termin wprowadzenie podwyżek nie jest przypadkowy – zbiega się w czasie z podpisaniem przez prezydenta ustawy o dodatku węglowym.

Jak się łatwo domyślić, podniesienie cen wywołało oburzenie wśród internautów. Polska Grupa Górnicza w odpowiedz, wydała oficjalny komunikat:

Od połowy sierpnia PGG S.A. ujednolica ceny węgla opałowego.

Oczywiście węgiel kupiony na PGG wciąż będzie znacząco poniżej aktualnych cen rynkowych. Jednak czy wprowadzanie „dodatków” tylko po to żeby zabrać je w postaci podwyżki nie jest pluciem swoim wyborcom w twarz?

Czy ktokolwiek poniesie konsekwencje za informacje wypuszczane do mediów? Co z ludźmi, którzy uwierzyli rządowym zapewnieniom i wstrzymali się z zakupami węgla na zimę?

PS. Niedawno rząd zapewnił, że w zimę nie będzie przerw w dostawie prądu. Chyba pora zaopatrzyć się a agregat…

Dodaj komentarz